Chłodniejsza aura za oknem, jak co roku, zwiastuje nam zbliżający się przepiękny czas Świąt Bożego Narodzenia. Od dwunastu miesięcy z utęsknieniem wyczekujemy dni, w których celebrować będziemy symboliczną pamiątkę przyjścia na świat boskiej istoty. Dniom tym tradycyjnie towarzyszą spotkania w rodzinnym gronie przy obficie zastawionym stole, wspólne kolędowanie i refleksje na temat podążającego w ślad za Bożym Narodzeniem okresem przejściowy ze starego w Nowy Rok. Kulminacyjną częścią tego świątecznego okresu jest wieczerza wigilijna – moment, w którym najbliższa rodzina spotyka się przy wspólnym stole, łamiąc się opłatkiem na znak pokoju i wzajemnej życzliwości. Jednakże niektóre osoby już nigdy nie będą mogły dzielić z rodziną tych radosnych chwil. Przez miniony rok wielu naszych bliskich zostało powołanych przez Pana do wieczności lecz wśród nas na zawsze żywą pozostanie pamięć o nich.

Pamiętać musimy również o tych, którym życie nie oszczędziło przykrości i wystawiło ich na ciężką próbę. Nie pozwólmy, by dla kogokolwiek zabrakło miejsca przy wigilijnym stole. Niech nasze serca i drzwi będą otwarte nawet dla największych grzeszników. Nie nam oceniać ich czyny lecz nam wierzyć w możliwość ich nawrócenia na ścieżkę dobra.

Na te najbliższe Święta Bożego Narodzenia pragnę złożyć szczere życzenia zdrowia, szczęścia i radości, aby ten czas świąteczny nie zatracił swego religijnego wymiaru i był iskrą wyzwalającą duchową odnowę. Pozwólmy prowadzić się Panu, a z pewnością nadchodzący 2014 rok będzie obfitował w jego łaski. Na ten właśnie Nowy Rok życzę pokory, wielu dni ciężkiej pracy, odpowiedzialnego budowania swego losu i wielkiej sukcesów z tym związanych.

Dorota Arciszewska – Mielewczyk

Poseł na Sejm RP

Gdynia, Boże Narodzenie 2013 r.